Hasło ozakresie badań

BADANIA KOSMETYKÓW I ICH NORM MIKROBIOLOGICZNYCH

Badanie aplikacyjne

Badanie kosmetyków in vivo [z łaciny „na żywym (organizmie)”], to specjalistyczne badanie aplikacyjne, przeprowadzane bezpośrednio na skórze człowieka. Badanie wykonywane jest na odpowiednio dobranej grupie probantów, zawsze pod ścisłym nadzorem lekarza dermatologa i/lub okulisty.

Badania aplikacyjne są potwierdzeniem lub zaprzeczeniem, że receptura produktu wykazuje działanie deklarowane przez producenta. Umieszczenie na etykiecie opisu działania niezgodnego z realiami rzeczywistymi jest niedopuszczalne, a reguluje to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego I Rady (WE) nr 1223/2009.

Opinia o produkcie i dokumentacja tworzona jest w oparciu o wyniki badań, uzyskane dzięki nowoczesnemu sprzętowi, który w sposób precyzyjny mierzy różne parametry (np. wzrost poziomu nawilżenia skóry) po użyciu kosmetyku. Równie ważny jest wywiad z probantami i ich osobiste odczucia.

W trakcie aplikacyjnych badań kosmetyków można również potwierdzić hypoalergiczne właściwości produktu, tzn. że użyte substancje, a w efekcie sam produkt, nie działają w sposób uczuleniowy na skórę.

Niezwykle istotnym jest dobór probantów o odpowiednich cechach, np. jeśli krem ma zmniejszyć wydzielanie sebum przy skórze mieszanej i tłustej, to niemiarodajnym będzie wynik uzyskany od probanta z cerą normalną lub suchą.

Bardzo ważne w trakcie oceny bezpieczeństwa jest sprawdzenie norm mikrobiologicznych kosmetyków i ich czystości, co jest możliwe dzięki przeprowadzeniu specjalistycznych badań mikrobiologicznych.

AKREDYTOWANE LABORATORIUM BADAWCZESpółka Wodna "STRZEGOWA" w Ostrzeszowie
AKREDYTOWANE LABORATORIUM BADAWCZE

Projekt i realizacja JAKO Jakub Kosmalski