Hasło ozakresie badań

BADANIA KOSMETYKÓW W CELU OKREŚLENIA OKRESU PRZYDATNOŚCI

Metoda PAO

Badania kosmetyków w celu określenia ich okresu przydatności, wykonuje się zgodnie z zapisem zawartym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30.03.2005 r.  Dz.U. 2005 nr 72 poz. 642 (W sprawie list substancji niedozwolonych lub dozwolonych z ograniczeniami do stosowania w kosmetykach oraz znaków graficznych umieszczanych na opakowaniach kosmetyków.). Wedle Rozporządzenia na opakowaniu każdego produktu kosmetycznego musi znajdować się jego termin przydatności (trwałości). To wymagane oznaczenie – tzw. znak PAO – określa czas, do którego przechowywany we wskazanych przez producenta warunkach kosmetyk zachowuje w pełni swoje właściwości i jest bezpieczny dla zdrowia.

Istotne jest również zachowanie dobrej higieny kosmetyku i odpowiedni sposób aplikacji. Nie przestrzegając zasad określonych przez producenta, produkt narażony jest na przerwanie czystości mikrobiologicznej.

Czym jest PAO?

Symbol PAO zobrazowany jest za pomocą tzw. otwartego słoiczka. Jest on zgodny z normą ISO 8601. Skrót rozwija się jako Period After Opening, co oznacza okres przydatności od pierwszego otwarcia produktu.

Badanie kosmetyków PAO, polega na określeniu trwałości kosmetyku. Wykonuje się je dla produktów, dla których deklarowany termin ważności wynosi powyżej 30 miesięcy. Kosmetyk poddaje się różnym próbom zanieczyszczenia mikrobiologicznego w celu sprawdzenia skuteczności środka konserwującego oraz działaniu skrajnych warunków otroczenia (wysoka i niska temperatura).

AKREDYTOWANE LABORATORIUM BADAWCZESpółka Wodna "STRZEGOWA" w Ostrzeszowie
AKREDYTOWANE LABORATORIUM BADAWCZE

Projekt i realizacja JAKO Jakub Kosmalski