Hasło ozakresie badań

TESTY OBCIĄŻENIOWE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych, które weszło w życie 11 lipca 2013 r. nakłada na producentach kosmetyków konieczność wykonania testu obciążeniowego na skuteczność konserwacji kosmetyku.

Laboratorium „STRZEGOWA” Ostrzeszów wykonuje test konserwacji, według normy PN-EN ISO 11930:2012/Ap1 2017-05 – Test skuteczności i ocena zakonserwowania produktów kosmetycznych.

Wybierając odpowiedni rodzaj testu, należy wziąć pod uwagę rodzaj kosmetyku, jego skład i metodę produkcji.

Głównie testy konserwacji polegają na zamierzonym zakażeniu próbek produktu bakteriami i grzybami, które najczęściej mogą zagrażać czystości mikrobiologicznej kosmetyku. Następnie w różnych odstępach czasu, dedykowanych konkretnej metodzie, przeprowadzane są szczegółowe badania, które mają określić ilość obecnych mikroorganizmów w próbce. Aby test przebiegł pozytywnie, w prawidłowo zakonserwowanym kosmetyku liczba drobnoustrojów powinna spadać lub nie wzrastać.

Dobry konserwant, oprócz skutecznej ochrony kosmetyków przed mikroorganizmami, powinien być bezzapachowy, bezsmakowy i bezbarwny. Nie może być w żadnym stopniu drażniący dla człowieka.

Przeprowadzenie testu obciążeniowego trwa 5-6 tygodni. Pozytywny wynik testu konserwacji pozwala uznać, że produkt jest odpowiednio zabezpieczony przed rozwojem drobnoustrojów w trakcie jego użytkowania i nie wystąpi tzw. zakażenie wtórne. Testy obciążeniowe są obowiązkowe i stanowią niezbędny element raportu oceny bezpieczeństwa kosmetyków.

AKREDYTOWANE LABORATORIUM BADAWCZESpółka Wodna "STRZEGOWA"
AKREDYTOWANE LABORATORIUM BADAWCZE

Projekt i realizacja JAKO Jakub Kosmalski